Jak zostać kierowcą karetki

Opublikowano dnia
1 maja, 2020
Autor:
admin

Samochód zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Kierowca karetki jest osobą odpowiedzialną za transportowanie osób chorych, podlegających rehabilitacji lub rekonwalescencji do szpitala lub innej placówki opieki zdrowotnej, a także przewożenia różnego rodzaju materiałów medycznych. Praca jest odpowiedzialna, dlatego trzeba wykazać się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi oraz psychicznymi. Ponadto należy ukończyć specjalistyczny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

Zostań kierowcą karetki.

Jeżeli jesteś  odporny na stres, potrafisz działać pod presją czasu oraz potrafisz zachować spokój i profesjonalizm nawet w ekstremalnie trudnych warunkach, dowiedz się jak w pięciu krokach zostać kierowcą karetki.

Po pierwsze – wiek.

Aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym należy mieć ukończone 21 lat.

Po drugie – prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

 Prawo jazdy odpowiedniej kategorii jest niezbędne do pracy jako kierowca karetki. W zależności od ambulansu, należy posiadać prawo jazdy:

-kategorii B – w przypadku karetek o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t;

-kategorii C- w przypadku karetek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

A zatem wszystko zależy od masy ambulansu, która to znowu zależy od modelu samochodu oraz wyposażenia w odpowiedni sprzęt medyczny.

Po trzecie- kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Kurs na pojazdy uprzywilejowane oraz przewożące wartości pieniężne przeprowadza się tylko i wyłącznie w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego. Program kursu dla poszczególnych kategorii  regulują przepisy prawa. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz  krótkiego egzaminu przeprowadzanego od razu po  szkoleniu. Ilość godzin kursu może się różnić w zależności od kategorii prawo jazdy.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy jest ważne bezterminowo.

Więcej o kursach  https://taj.torun.com.pl/szkolenie-na-pojazdy-uprzywilejowane/

Po czwarte – orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne

Do uzyskania zezwolenia konieczne są jeszcze  badania lekarskie prowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi oraz badania psychologiczne.

Po piąte – wydanie zezwolenia

Kandydat na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego po ukończeniu kursu oraz uzyskaniu orzeczenia lekarskiego i psychologicznego powinien udać się do Starostwa, a dokładnie do Wydziału Komunikacji i Transportu i złożyć odpowiedni wniosek wraz z koniecznymi załącznikami. Wzór wniosku można pobrać z Internetu.  Na wydanie zezwolenia, zazwyczaj  czeka się do 2 dni roboczych.

Skontaktuj się
thumbs-up